Faktura proforma – jest to dokument, który wskazuje kwotę do zapłaty za przyszłą usługę lub towar. Może ona również stanowić formę wezwania do zapłaty lub formę zaliczki. Dzięki proformie odbiorca może dokonać płatności.

Co zawiera faktura proforma?

Faktura proforma powinna zawierać numer, datę wystawienia, treść, wartość brutto i netto, wysokość VAT, dane nabywcy oraz sprzedawcy i informacja o sposobie dokonania płatności razem z terminem.

Kiedy wystawiać proformę?

Faktura proforma nie funkcjonuje w polskim prawie jako dokument księgowy, więc istnieje dowolność w zakresie jej wystawiania.

Zazwyczaj wystawianie proformy jest wybierane podczas zawierania transakcji z klientem jako forma zabezpieczenia przed brakiem zapłaty za towar, czy usługę. Po zapłaceniu towar zostaje dostarczony, a następnie wystawiana jest faktura właściwa.

Dopiero po zakończeniu usługi lub dostarczeniu towaru następuje wystawienie faktury końcowej, która jest podstawą do rozliczenia z Urzędem Skarbowym z tytułu VAT.

Ponieważ faktura proforma nie jest dokumentem księgowym, nie jest ona uwzględniana w ewidencji księgowej. Nie jest ona również operacją gospodarczą, dlatego nie stanowi ona kosztu uzyskania przychodu oraz nie jest ona podstawą do naliczenia, czy tez odliczenia podatku VAT. Nabywca nie ma obowiązku zapłaty proformy, może to zrobić wtedy, gdy zaakceptuje jej treść poprzez podpisanie proformy czy też wyrażenie swojej akceptacji drogą elektroniczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *