Niedawno rozpoczął się nowy rok akademicki, a co za tym idzie wiele studentów szuka również dorywczej, bądź weekendowej pracy. Co warto wiedzieć przy zatrudnianiu osób ze statusem studenta?
Studenci bardzo często poszukają dodatkowych środków finansowych. Okres studiów to dobry moment na zdobycie pierwszego doświadczenia w pracy, rozwijania umiejętności, czy po prostu dorobienia do budżetu. Studenci chętnie wybierają pracę z elastycznym grafikiem, który umożliwia połączenie studiów z pracą.
Dla pracodawców zatrudnienie studentów jest również korzystnie ze względu na niższe koszty zatrudnienia.
Jaka umowa jest najbardziej korzystna?
Umowa zlecenie:
Umowa zlecenie jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów zatrudnienia dla studentów. Studenta do 26. roku życia wykonującego zlecenie nie zgłasza się do ZUS-u ani też nie odprowadza za niego podatku. W praktyce kwota brutto wynagrodzenia jest jednocześnie kwotą netto (do wypłaty).
W tej sytuacji skoro składki studenta nie obowiązują, całkowitym kosztem zleceniodawcy będzie kwota brutto z umowy.
Umowa o pracę:
Umowa o pracę to z kolei mniej popularna forma zatrudnienia dla studentów. W przypadku umowy o pracę studenta zgłaszamy do ZUS-u i odprowadzamy za niego składki. Student może być jednak zwolniony z podatku, jeśli skorzysta z ulgi dla młodych.
W przypadku umowy o pracę kosztem uzyskania przychodu firmy są zarówno wynagrodzenie brutto, jak i składki ZUS obciążające pracodawcę.
Pracodawca z własnych środków finansuje:
- ubezpieczenie emerytalne 9,76%
- ubezpieczenie rentowe 6,50%
- ubezpieczenie wypadkowe 1,67%
Zatrudnienie studenta na umowę o pracę jest mniej opłacalne niż zatrudnienie na umowę zlecenie, ponieważ wiąże się to z większymi kosztami
Podsumowując, najtańszą formą współpracy jest umowa zlecenie, nie wymaga od zleceniodawcy opłacenia składek i podatku. Zatrudnienie studenta na zlecenie to dla zleceniodawcy większa elastyczność, a dla zleceniobiorcy – większe wynagrodzenie. Student zatrudniony na umowę o pracę traktowany jest natomiast jak każdy inny pracownik, do 26 roku życia zwolniony jest natomiast z podatku dochodowego.