Urlop wypoczynkowy to jeden z ważniejszych praw pracownika, który przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. 

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części.

Jak liczyć dni urlopowe?

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od ogólnego stażu pracy – czyli wszystkich okresów zatrudnienia. Wynosi on:

Przy zatrudnieniu w niepełnym wymiarze czasu pracy wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia np. przy ½ etatu jest to 10 lub 13 dni.

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. 

Wlicza się również okresy zakończonej nauki w wymiarze:

Staż pracy pracownika ustala się na podstawie dokumentów złożonych w momencie podejmowania zatrudnienia np. (świadectwa pracy, udokumentowane okresy pracy za granicą). 

Przy udzielaniu urlopu jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy (20 dni x 8 godzin = 160 godzin; 26 dni x 8 godzin = 208 godzin).

Pracodawca powinien udzielić urlopu pracownikowi w tym roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Urlopu niewykorzystanego w tym terminie pracodawca powinien udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. 

A jak wygląda sprawa w kwestii umowy B2B?

Umowa B2B, czyli Business-to-Business, jest to transakcja między dwoma firmami. Oznacza to, że nie zachodzi tu relacja pracodawca – pracownik, a jest to współpraca i wymiana usług czy produktów między przedsiębiorstwami.

Umowa B2B nie może stanowić podstawy nawiązania stosunku pracy. 

Urlopy w umowach B2B nie są obowiązkowe, nie istnieje żaden przepis, który regulowałby treść tych zobowiązań.

Jednak swoboda w kształtowaniu treści umowy B2B pozwala na wprowadzenie do niej zapisów oraz innych dni wolnych od pracy, które mogą przysługiwać zatrudnionej osobie. 

Przyznanie urlopu na umowie B2B zależy od wspólnych ustaleń zatrudniającego i zatrudnionego, dotyczy to także kwestii odpłatności dni wolnych od pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *