Romb Prawnik Logo 3

Już niedługo kolejna już w tym roku podwyżka płacy minimalnej – która będzie miała miejsce  w lipcu. Ile będzie wynosić najniższe wynagrodzenie i na jakie zmiany muszą przygotować się pracodawcy?

Płaca minimalna w 2024 roku

W tym roku minimalne wynagrodzenie za pracę brutto od stycznia wynosiło 4 242 zł, a minimalna stawka godzinowa – 27,70 zł.

Kolejna podwyżka płacy minimalnej ma nastąpić w lipcu 2024 roku do 4 300 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa od lipca będzie wynosić 28,10 zł. 

Ile będzie wynosić najniższa krajowa od lipca 2024 roku na rękę?

Po przeliczeniu stawki brutto na netto, czyli po odliczeniu składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe), składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek dochodowy (PIT). Po odliczeniu kosztów płaca minimalna na rękę od 1 lipca 2024 roku wyniesie 3 261,53 zł netto.

Należy mieć na uwadze, że w przypadku umowy zlecenie na obliczanie najniższej krajowej netto mają wpływ czynniki, takie jak:

Stawka minimalna godzinowa netto (na rękę) od lipca 2024 roku, przy umowie zlecenie, wyniesie 22,07 zł z dobrowolną składkę chorobową. Bez składki chorobowej będzie to 22,70 zł.

Zmiana najniższej krajowej, a umowa z pracodawcą. 

Czy zmiana wynagrodzenia minimalnego wymaga zmiany (aneksowania) umowy z pracodawcą? Zgodnie z prawem pracy umowę o pracę zawiera się na piśmie. W tej formie umowa stanowi dokument, który potwierdza wolę stron.

W związku z tym, jak wynika z przepisów art. 29 § 4 Kodeksu pracy, zmiana warunków umowy o pracę wymaga również formy pisemnej, czyli jeżeli zmienia się minimalna krajowa, pracodawca powinien dokonać tej zmiany w formie pisemnej. 

Oczywistym skutkiem podwyższenia najniższej krajowej jest podniesienie płac osób, którym przysługuje wynagrodzenie minimalne. Wzrost wynagrodzenia minimalnego w 2024 roku znacznie też wpłynie na koszty zatrudniania pracowników, przez co pracodawcy w znacznym stopniu odczują tą zmianę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *