Zacznijmy od tego co to jest VAT.
Jest to podatek od towarów i usług, potocznie nazywany podatkiem VAT.
Dotyczy on zarówno sprzedawców, jak i nabywców. Jego wartość doliczana jest do wartości netto w transakcji kupno – sprzedaż.
Podatek VAT można obliczyć, wykorzystując w tym celu wzór: podatek VAT = cena netto * stawka VAT właściwa dla danej sprzedaży.
Rozróżnia się dwie formy podatku VAT – należny i naliczony.
Podatek VAT należny to podatek od sprzedaży, natomiast VAT naliczony to podatek od zakupu.
Kiedy wymagane jest bycie VAT-owcem?
Jeśli Twój przychód nie przekracza 200 000 zł rocznie, możesz skorzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług, czyli popularnego VAT-u. (wykluczonych ze zwolnienia jest tylko kilka branż).
Niektóre rodzaje usług wymagają od przedsiębiorcy rejestracji do VAT już przed pierwszą sprzedażą (np. usługi doradcze, prawnicze czy też sprzedaż przez Internet np. wyrobów elektronicznych).
Ale jednak większość przedsiębiorców może skorzystać ze zwolnienia z VAT, o ile przychód z ich działalności nie przekracza w ciągu roku 200 000 zł. To tak zwane zwolnienie podmiotowe.
Kiedy warto być VAT-owcem?
W wielu przypadkach dobrowolna rejestracja jako czynny podatnik VAT, czyli przed przekroczeniem limitu zwolnienia podmiotowego, ma sens. Tak będzie w przypadku przedsiębiorców, którzy swoje usługi, czy towary sprzedają innym „VAT-owcom”.
VAT-owcem warto też zostać, jeśli dokonuje się wielu zakupów, związanych z prowadzoną działalnością. Rejestracja jako podatnik od towarów i usług pozwoli odliczyć VAT z faktur.
W podobnej sytuacji będą też przedsiębiorcy, którzy wykonują usługi na rzecz zagranicznych podatników.
Kiedy nie warto być VAT-owcem?
Jeśli masz możliwość skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług, a Twoimi klientami są osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej, to bez podatku VAT Twoje usługi będą dla nich tańsze. Dzięki temu oferta Twojej firmy może okazać się bardziej konkurencyjna.
Poza tym zwolnienie z podatku od towarów i usług powinien przemyśleć przedsiębiorca, który rozlicza się ryczałtem i nie ma praktycznie żadnych kosztów. Brak kosztów oznacza bowiem brak VAT-u naliczonego, który można odliczyć.