Romb Prawnik Logo 3

Prowadzenie swojej firmy wiąże się z określonymi obowiązkami. Przede wszystkim są to zobowiązania wobec ZUS i Urzędu Skarbowego. W tym artykule dowiesz się na co powinieneś zwrócić uwagę i jakie są obowiązki przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej.

Księgowość w Twojej firmie:

Po utworzeniu działalności, już na starcie należy pamiętać o prowadzeniu ewidencji księgowej, która zależna jest od formy opodatkowania.

Skala podatkowa:

Jeśli zdecydowaliśmy się na skalę podatkową (12% lub 32% podatku dochodowego) lub podatek liniowy 19% musimy w takim wypadku prowadzić Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów – czyli zapisujemy w niej każdy osiągnięty przychód i związane z nim koszty jego uzyskania.

Ryczałt:

Przy tej formie rozliczenia, musimy prowadzić ewidencję przychodów, czyli zestawienie każdego przychodu osiągniętego w ramach działalności. Przy tej formie podatek dochodowy uzależniony jest od wartości przychodów i nie rozpoznajemy tutaj żadnych kosztów ich uzyskania.

Na zasadach ogólnych podatek płacony jest na podstawie dochodu, czyli różnicy między przychodami, a kosztami jego uzyskania. 

Uwaga! Obowiązek obliczania oraz płacenia zaliczki na podatek dochodowy zawsze leży po stronie przedsiębiorcy.

Zobowiązania wpłacamy na mikrorachunek podatkowy – przypisany każdemu podatnikowi rachunek bankowy, który służy do opłat zobowiązań podatkowych.

Rozliczenie PIT w jednoosobowej działalności gospodarczej:

Odprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy nie zwalnia właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej z wysłania do Urzędu Skarbowego rozliczenia rocznego. W zależności od wybranej formy opodatkowania dokonuje się tego na formularzach PIT-28 (ryczałtowcy), PIT-36 (przedsiębiorcy, którzy wybrali skalę podatkową) lub PIT-36L (podatek liniowy).

VAT w jednoosobowej działalności gospodarczej:

Podatnicy, którzy nie przekraczają 200 tys zł w sprzedaży rocznej muszą prowadzić uproszczony rejestr sprzedaży. W przypadku przekroczenia tej kwoty przedsiębiorcy zobowiązani są do rejestracji jako czynni podatnicy VAT.  

Jeśli szukasz pomocy w rozliczeniu podatków oraz prowadzenia księgowości w Twojej firmie – zgłoś się do Biura Rachunkowego Chabinka, gdzie pomożemy Ci w rozliczeniach i dobierzemy ofertę do Twoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *